Bestseller “New York Timesa” – Esencjalista “Mniej, ale lepiej” Greg McKeown – recenzja

Książka Esencjalista jest podzielona na 4 części, na które składa się 20 rozdziałów. Gdyby sama w sobie była napisana w esencjonalnym stylu to pewnie zmieściłaby się na dwóch kartach A4, zamiast na 279 stronach. Jednak wtedy nie byłaby to książka, a krótki artykuł, który nie zawierałby tych wszystkich historii i przykładów. To dzięki tym dwóm elementom człowiek jest w stanie zrozumieć pewne rzeczy lepiej, wyobrazić je sobie oraz się z nimi utożsamiać.

Esencja – w części pierwszej mamy obraz tego jak myślą esencjaliści

Przykładowy Sam Elliot zdolny menedżer postanawia, że nie będzie brał na siebie więcej pracy i zaczyna coraz częściej mówić nie kiedy ktoś go prosi o pomoc w wykonaniu swoich obowiązków. Przestał chodzić na konferencje i zebrania, które nie wnosiły nic istotnego. Okazało się, żę kiedy zaczął zajmować się tylko tym co ważne mógł wcześniej wyjść z pracy, robił wszystko na spokojnie i bez pośpiechu mając również więcej wolnego czasu na życie rodzinne. Jednak nie chodzi tutaj tylko o odmawianie brania na siebie dodatkowej pracy, która nie jest dla nas najważniejsza. Chodzi o to aby w takim pędzie umieć się zatrzymać i zastanowić się “czy inwestujemy swoje siły i zasoby w odpowiednie przedsięwzięcia”. W obecnym świecie gdzie w jednej chwili mamy milion możliwości musimy nauczyć się rozróżniać to co dla nas naprawdę ważne i tym się zajmować. W każdym momencie odpowiadać sobie na pytanie “czy to jest dla mnie ważne?”. 

Kiedy zajmujemy się wieloma rzeczami jednocześnie to nasza energia jest mocno rozproszona, a kiedy zajmujemy się najważniejszymi rzeczami to potrafimy skierować energię w jednym kierunku co przynosi o wiele lepsze rezultaty pod względem wykonania i wyników. 

Chodzi o to aby uświadomić sobie, że mamy wybór czym się zajmować a czym nie. 

Dlatego warto ustalić sobie priorytety w życiu bo inaczej ktoś zrobi to za Ciebie. 

W książce opisany jest proces, który zachodzi w człowieku kiedy mamy zbyt dużo opcji do wyboru, dochodzi do tego presja społeczna oraz przekonanie, że można mieć wszystko. 

Pradoksalnie esencjaliści rozważają więcej opcji niż inni ludzie. Stale zastanawiają się czy warto za coś się zabierać czy to nie jest jakiś element tylko rozpraszający naszą uwagę. Kiedy mamy ustalone i rozpisane priorytety to łatwiej nam odróżniać rzeczy ważne od tych trywialnych, którym nie powinniśmy poświęcać czasu. Wyjściem z tej sytuacji jest zwarcie ze sobą kompromisu i wybranie, który problem wolimy mieć. 

Eksploracja – w drugiej części autor omawia jak odróżnić wiele trywialnych rzeczy od kilku naprawdę ważnych

W tej części coś co mnie osobiście zaskoczyło to fakt, że esencjaliści więcej czasu poświęcają na sen, zabawę w przeciwieństwie do nie-esencjalistów. Nie-esencjalista w tym momencie kojarzy mi się z osobą, która jest wiecznie zapracowana, nie ma na nic czasu, zaniedbuje sen bo uważa, że więcej zrobi mnie śpiąc, mało odpoczywa i chce wykorzystać każdą sekundę na pracę. Mimo wszystko robi niewielkie postępy, a esencjalista skupiając się tylko na tym co faktycznie posuwa pracę do przodu może zadbać o resztę rzeczy i wie, że sen wpływa właśnie na te postępy dlatego o niego dba. Wie również, że zabawa pomaga mu dostrzegać rzeczy, których normalnie by nie dostrzegał i dzięki temu może działać sprawniej. 

Zalety bycia niedostępnym omawiane w rozdziale piątym wzbogacone są o cytat Pablo Picasso “Bez wielkiej samotności nie może powstać żadne poważne dzieło”, który jest bardzo trafnym podsumowaniem. “Aby się skoncentrować musimy uciec w skupienie”. Na przykładzie pewnego dyrektora, który nie mógł się skupić ponieważ cały czas rozpraszały go komunikatory oraz internet postanowił oddać swojej asystentce telefon i udać się do motelu aby ukończyć projekt. Po 8 tygodniach takiego życia udało mu się skończyć wszystko.

To trochę desperackie rozwiązanie, ale przyznaj, że sam też chcesz czasem tak uciec aby już nic Cię nie rozpraszało.

Wiele wybitnych osób kiedy coś odkrywali, tworzyli wielkie dzieła były odizolowane przez jakiś czas od otoczenia i tworzyli sobie przestrzeń dla koncentracji i skupienia. Mogli myśleć o tej jednej rzeczy cały czas i nad nią pracować.

Dlatego im szybciej toczy się życie, mamy poczucie, że nie nadążamy to powinniśmy sobie dawać więcej czasu na myślenie i zastanawianie się nad tym co jest ważne i na czym aktualnie powinniśmy się skupiać. 

Ochrona zasobów. Największym jesteśmy my sami więc musimy o siebie zadbać. Dlatego esencjaliści dbają o swój organizm i dzięki temu osiągają lepsze rezultaty. Najważniejsze abyśmy potrafili wiedzieć to co jest dla nas najważniejsze. Jedną z metod jest zastosowanie prostego systemu, który mówi o tym, że jeśli jednoznacznie z przekonaniem nie możesz powiedzieć tak – powiedz nie przy podejmowaniu decyzji. 

Eliminacja – w części trzeciej możemy się dowiedzieć jak się pozbyć mnóstwa niepotrzebnych rzeczy

Należy mieć dyscyplinę, wyrobić ją w sobie aby umieć odrzucać często atrakcyjne propozycje. Nie robić tego co nieistotne, ale również eliminować te rzeczy skrupulatnie po to by osiągać lepsze wyniki w rzeczach ważnych. Można się zastanowić nie tylko, które rzeczy akceptować i robić, ale których rzeczy nie akceptować i nie robić. 

Zacznij podejmować decyzje i ustal skąd będzie wiadomo, że cel został osiągnięty. Co ważne to należy żyć z intencją dzięki temu łatwiej będzie nam kroczyć drogą, którą wybraliśmy. 
Dalej już jest opisane, że zbyt często za szybko mówimy tak, a za bardzo się ociągamy z mówieniem słowa nie. Pokazane jest kilka przykładów jak można w kulturalny sposób odmówić tak aby ktoś nie czuł się urażony. 

Działanie – w części czwartej mamy opis tego jak sprawić, by działanie przebiegało bez wysiłku

Oczywiście mowa tutaj o wyrobieniu sobie nawyku. I owszem kiedy już go wyrobimy to przebiega to bez wysiłku, ale samo wyrobienie w sobie nowego nawyku jednak sporo wysiłku może nas kosztować. Czasem wręcz musimy się zmuszać i katować psychicznie aby coś robić i choć brzmi to może brutalnie to taka jest rzeczywistość. Kiedy jednak minie trochę czasu to faktycznie zachowujemy się trochę jak roboty i nie myślimy już nad tym czy nam się chce coś robić czy nie, tylko po prostu to robimy.

“Dajcie mi sześć godzin na ścięcie drzewa, a cztery z nich poświęcę na ostrzenie topora”. Cytat przypisywany Abrahamowi Lincolnowi. 

To pokazuje, że warto najpierw się dobrze przygotować jeśli mamy się za coś zabrać. Jest tak w pracy, budowaniu swojej kariery, rozwoju firmy czy w życiu prywatnym. Często podejmujemy decyzje bez większego zastanowienia dlatego później musimy działać spontanicznie co nie zawsze skutkuje dobrymi efektami. 

Tak więc zmierzając do końca. “Esencjalista tworzy więcej, działa owocniej, usuwając więcej rzeczy, zamiast robić więcej”. 

Podsumowując

Książka Esencjalista jest warta uwagi zwłaszcza w dzisiejszych zabieganych czasach kiedy mamy coraz mniej czasu na podejmowanie decyzji, a coraz więcej nowych możliwości i kuszących okazji, które oddalają nas od obranego celu. Robić mniej, ale lepiej dzięki czemu można osiągać ponadprzeciętne wyniki skupiając energię w jednym kierunku. Dawać sobie regularnie czas na przemyślenia, sortowanie różnych spraw, selekcjonowanie ich i usuwanie tego co zbędne, a robienie tego co nas przybliża do osiągnięcia swojego celu.

Książkę się szybko czyta, ale moim zdaniem mogłaby być bardziej skondensowana nie zawierając aż tylu przykładów opartych na historiach.

Książkę możesz kupić tutaj na: TaniaKsiążka.pl

Ciekawe Artykuły